skip to Main Content

Obaşak Gıda ürünlerinde kullanılan unlar, özel olarak sürekli aynı standartlara sahip değirmenler tarafından karşılanır. Kaliteyi aynı seviyede tutabilmek ve besin değeri yüksek ürünler sunabilmek amacıyla kullanılan unların nem analizi, sedimantasyon, yaş glüten, glüten indeks, Elek üstü kontrol analizleri, kül analizi yapılır,Son üründe ise çıkan çeşit ekmeklerde ise Tuz analizi, nem analizleri, kül analizleri yapılarak laboratuvar bölümümüzde takip edilir ve kayıt altına alınır.

ISO 22000 kalite yönetim sistemimizde yer alan CCP(Kritik kontrol noktası) olan 2 adet  Ambarlı Tipi İpek Eleme Makinemiz sayesinde; Un’u iki defa elemeden geçirir. Un haricinde hiçbir maddeyi geçirmez.Un’u tamamen harmanlayıp taşlanmış Unları kırar, Eleme esnasında Un’un rutubetini en iyi şekilde tamamen alır.

Ambarlı Tipi İpek Eleme ünitesinden otomatik dozajlama sistemi ile alınan un ve arıtma sisteminden çıkan uygun normlardaki su karıştırılarak yoğurma işlemi başlatılır. Üretim fabrikamızda kullanılan son teknoloji ünitelerle yapılan yoğurma işlemi 9 dakika gibi kısa bir sürede sona ermektedir. Bu sistem sayesinde; hem zaman tasarrufu hem de daha etkili yoğurma ile üretilmiş daha kaliteli ekmeklerin üretilmesi sağlanır.

Hazırlanan hamurlar belirlenen gramajda kesme-tartma makinesi ile kesilir, ürün çeşidine göre şekil verilerek tavalara dizilir.

%75-80 nispi nemde 30-35 derece sıcaklıkta olan Fermantasyon bölümümüz sayesinde; standart, kaliteli bir üretim yapabilmek, fırına pişmek üzere girecek hamurların en ideal büyüklüğe ulaşmasını sağlamak, hem ısının hem de nemin sürekli kontrol altında tutularak istenilen ekmek elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu süre esnasında hamurun olgunlaşması en iyi düzeye gelir.

Üretim tesisimizde saatte 7200 ekmek pişirme kapasitesine sahip toplamda 7 adet katlı fırın ve 3 adet borulu fırın olmak üzere toplam 10 adet fırını bulunmaktadır.

İSO 22000 Gıda güvenliği gereği, CCP (Kritik kontrol noktası)  olan Pişirmeden çıkarak soğuyan ekmekler paketleme aşamasından önce ürünlerin içerisine karışmış, olabilecek istenmeyen metalleri tespit etmek, erken uyarı sistemi ile uzaklaştırmasını sağlamak için firmamızda 2 adet metal dedektörü bulunur bu sayede gıda güvenliği kontrol altına alınır

Saatte 2600 Adet Ekmek Dilimleme, paketleme, Klipsleme ve tarih vurma özelliğine sahip 2 adet Hartman marka Ambalaj paketleme hattı sayesinde çeşit ekmeklerimiz ve tost çeşitlerimiz aynı hat sistemi üzerinden gıdaya uygun ambalajlarda belirtilen standartlarda paketlenmesi yapılır.

Saatte 6000 adet ürün paketleme kapasitesine sahip 2 adet Rol Paketleme Makinemizle Rol ekmeklerimiz ve Küçük ekmeklerimiz belirtilen standartlarda gıdaya uygun ambalajlarda paketlenmesi yapılır.

Dağıtıma hazır hale gelen ürünler; İstanbul’un her bölgesine 7 gün 24 saat gönderilerek en iyi hizmet sunulmaya çalışılmaktadır.